Již čtvrtým rokem pořádáme v Poděbradech ozvěny festivalu dokumentárních filmů Ekofilm. Tentokrát budou filmy s ekologickou tématikou promítány v zámeckém biografu ve dnech 18. – 20. února 2015. V dopoledních hodinách pořádáme představení pro poděbradské základní a střední školy, odpolední a večerní představení jsou určena veřejnosti. Vstup na veškerá představení je zdarma. Festival se koná díky podpoře členů o.s. Angrešt, Města Poděbrady, Městkého kulturního střediska Poděbrady a Ministerstva životního prostředí.

PROGRAM FESTIVALU:

 Čtvrtek 19.2.2015:

DIVOČINY Délka filmu: 53’ 1700
Režie: Jan Svatoš

Rok výroby: 2013

Festivalová verze: česká

Země původu: ČR

Staré divočiny nenávratně zmizely. Některé činy je ale nyní vracejí zpět. Dokážeme však žít bok po boku s vlky, medvědy nebo zubry? Dokumentární film DivoČINY přibližuje úsilí lidí, kteří svůj život zasvětili ochraně po generace pronásledovaných tvorů, a zkoumá, jak naše společnost vnímá divočinu jako kulturní fenomén. Divočina. Většině Čechů se pod tímto pojmem vybaví tropický deštný prales, africkou savanu a přírodu, která je nezodpovědně ničena domorodým obyvatelstvem. Neměli bychom však zapomínat, že jsme to právě my – Evropané – kteří se jako jedni z prvních zbavili svých domnělých zvířecích konkurentů. Staré divočiny nenávratně zmizely, ale v současné době se hojně objevují snahy o jejich znovuvzkříšení.
BEKENDOR Délka filmu: 30’ 1800
Režie: Anastasiya Kharchenko

Rok výroby: 2013

Festivalová verze: český komentář

Země původu: Ukrajina

Film obdržel na MFF EKOFILM 2014 cenu primátora města Ostravy

Film představuje zvláštní svět rybářské vesnice Bekendor v Besarábijské vinařské oblasti na Ukrajině a její každodenní radosti, starosti, klidný život, odvážné charaktery, skutečné lidské ctnosti a každodenní boj s mořem.
TERRA X – VULKÁNY Délka filmu: 52’ 1835
Režie: Stefan Schneider

Rok výroby: 2012

Festivalová verze: anglická s českými titulky

Země původu: Německo

Na světě je 1 900 sopek, které jsou považovány za aktivní. Některé z nich jsou dobře známé, jako například Nyiragongo v Demokratické republice Kongo. V nadmořské výšce 3 500 metrů zde bublá a vře láva o teplotě 1000°C. Tato sopka každý den vychrlí tolik oxidu siřičitého, jako všechny ostatní sopky dohromady. Aby toho nebylo málo, nedaleko odtud se nachází jezero Kivu o rozloze 2 500 km2, které ve svých hlubinách ukrývá obrovské množství oxidu uhličitého a metanu. V sázce jsou miliony lidských životů.
STOPY VÁLKY Délka filmu: 53’ 1930
Režie: Max Mönch

Rok výroby: 2013

Festivalová verze: český komentář

Země původu: Německo

Film obdržel hlavní cenu Grand Prix na MFF EKOFILM 2014

Válečné útoky mají velký dopad na ekosystém. Radioaktivita postihla krajiny, miliony tun munice je v našich oceánech, krajiny jsou toxické, deset procent globálních emisí uhlíku je válečného původu. Stopy války je film o dvou protichůdných logikách: logika síly a boje proti logice života a rovnováhy.

 

Délka filmu: 60’ 2025
Režie: John Murray

Rok výroby: 2013

Festivalová verze: český komentář

Země původu: Irsko

Řeka Shannon je nejvýznamnějším geografickým prvkem irské krajiny a zároveň nejdelší řekou v Irsku i ve Velké Británii. Na své pouti Shannon protéká širokou paletou různých typů krajiny, kde na málo prozkoumaných slepých říčních ramenech ještě stále přežívají některé vzácné živočišné i rostlinné druhy, na jaké jinde v Irsku už téměř nenarazíme. Film Na řece v Irsku sleduje řeku od úsvitu do soumraku v průběhu všech ročních období, zachycuje její neustále se měnící nálady.
NEDEJ SE – ZAČALO TO STROMY Délka filmu: 26’ 2130– 2200
Režie: Tomáš Doruška

Rok výroby: 2013

Festivalová verze: česká

Země původu: ČR

Skupina ekologů uspořádala protestní happening proti vykácení stromů v Gezi parku u hlavního istanbulského náměstí Taksim. Plošné obsazení parku Gezi v Istanbulu ekology ve stanech a sympatizující veřejností probíhalo v první polovině června 2013. Brutální policejní zásah pak nečekaně rozdmýchal masivní celospolečenskou vzpouru a původně lokální ekologická iniciativa obletěla svět. Ekologické téma postupně přerostlo v celém světě sledovanou občanskou revoltu a inspirovalo např. Brazílii.

 Pátek 20.2.2015

UHLÍKOVÍ PODVODNÍCI Délka filmu: 57’ 1700
Režie: Tom Heinemann

Rok výroby: 2013

Festivalová verze: český komentář

Země původu: Dánsko

Film obdržel na MFF EKOFILM 2014 cenu hejtmana Moravskoslezského kraje

Na konci roku 2012 vypršela platnost Kjótského protokolu. Všechny země, které ho ratifikovaly, se zavázaly, že sníží objemy uhlíkových emisí a omezí skleníkové plyny. Otázka zní: Jak to udělaly? Jedním z řešení bylo koupit emisní povolenky, tzv. uhlíkové kredity. Takže pokud například bohatá země v rozvinutém světě má problémy s plněním závazků vyplývajících z Kjótského protokolu, jednoduše si nakoupí uhlíkové kredity v chudých zemích. Hokus-pokus a výpočty podle vzorců sedí. Navíc se systém obchodování s uhlíkovými kredity stal terčem gigantických krádeží a podvodů.
TĚLO PLNÉ ŠTĚSTÍ Délka filmu: 60’ 1800
Režie: Jiří Vávra

Rok výroby: 2014

Festivalová verze: česká

Země původu: ČR

Proč se často cítíme tlustí a oškliví, i když nejsme? Může za to současná mediální realita, která nám neustále servíruje člověka jako nesmírně krásnou a po všech stránkách dokonalou bytost. Autor filmu se proto rozhodl, že se na 6 měsíců vloží do rukou odborníků v péči o vzhled, aby zjistil, zdali je člověk z masa a kostí vůbec schopen vyrovnat se svým vyretušovaným vzorům. Na pozadí svého osobního příběhu rozkrývá skrze odborníky a známé mediální reprezentanty rostoucí společenský problém, který má mnohdy až fatální důsledky.
LITOVELSKÉ POMORAVÍ Délka filmu: 19’ 1905
Režie: Miroslav Souček  

Rok výroby: 2014

Festivalová verze: česká

Země původu: ČR

Dokumentární film Litovelské Pomoraví vychází z příběhu krajiny ve všech ročních obdobích, o které svědčí STROM – Chomoutovský dub. Památný strom starý asi 400 let a vysoký 33 m vypráví o přirozeném bohatství a důležitosti Litovelského Pomoraví pro člověka. Stromem stojícím na břehu řeky proudila jeho kořeny voda přinášející paměť krajiny, kterou obýval. Pány této krajiny byly odjakživa voda a země. To v jejich objetí se zrodila tvář lužní krajiny. Moře ustoupilo, aby země mohla dýchat ve spojení s nebem. Země se stala oporou divoké řece na její klikaté pouti životem. Voda stírala vrásky z tváře země po obdobích sucha, živila stromy na říčních březích, které díky tomu byly domovem bohatých projevů života.
DÁL – NIC Délka filmu: 72’ 1930
Režie: Ivo Bystřičan

Rok výroby: 2013

Festivalová verze: česká

Země původu: ČR

Ani po sedmi letech se stavařům nedaří uvést do provozu pár zbývajících kilometrů dálnice D8, vedoucí chráněnou oblastí Českého středohoří směrem do Německa. Dokončení stavby blokuje série žalob občanského sdružení Děti Země, které upozorňuje na nezákonný průběh celého projektu. Místní lidé ale vnímají situaci odlišně. Kvůli nedostavěným úsekům jim pod okny denně proudí nekonečné množství aut a kamionů a oni by se rádi dočkali klidu. Neřeší přitom, že za zpoždění stavby může v první řadě neschopnost státu dodržovat vlastní zákony. Autorský film vypovídající o nefunkčnosti státu je rámován vizuálně působivými obrazy unikátní krajiny Českého středohoří, za monumentálního podkresu Wagnerovy opery Tannhäuser.
DUNAJ – AMAZONKA EVROPY Délka filmu: 52’ 2045
Režie: Rita a Michael Schlamberger

Rok výroby: 2012

Festivalová verze: český komentář

Země původu: Rakousko

Film obdržel na MFF EKOFILM 2014 cenu v kategorii Zelená planeta

Romantická řeka a nedotčená příroda – tyto krajiny lemují řeku Dunaj. Tento komplexní filmový portrét druhé nejdelší evropské řeky představuje scény dechberoucí krásy podél břehu Dunaje a zkoumá napětí mezi lidmi a přírodou, civilizací a divočinou. Dunaj protéká městy jako je například Vídeň, Bratislava a Budapešť, na jeho toku se střídají přehrady a elektrárny s úseky přírodní divočiny. Mohutná řeka končí v unikátním labyrintu vody, bahna a rákosí – deltě Dunaje. Jedná se o poslední zbývající hlavní říční deltu v Evropě a jednu z největších rákosových „postelí“ na světě, kterou obývají obrovské kolonie pelikánů, mořští orli atd.
FJORD Délka filmu: 24’ 2140– 2205
Režie: Skule Eriksen

Rok výroby: 2009

Festivalová verze: bez komentáře

Země původu: Norsko

Film byl natočen v Nærøyfjordu, v jednom z nejužších fjordů západního Norska. Patří mezi hlavní turistická lákadla Norska a jeho krajina byla v roce 2005 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Snímek používá poetický a rytmický přístup ke krajině. Snaží se přenést diváky na zachycené místo, spíše než by jim ho jen ukazoval.